o muzeum

Narzędzia tortur w Krakowskim Muzeum kata to bogata kolekcja przedmiotów służących niegdyś prawu.

W posiadaniu muzeum jest ich ponad 100, tworząc największy dostępny arsenał takich przedmiotów w Polsce, co pozwala zaspokajać potrzeby nawet znawcy tematu.

W jej skład wchodzą mało i wielkogabarytowe sprzęty, począwszy od widelca heretyka po dziewicę norymberską.

Narzędzia te można dzielić na grupy w zależności od funkcji. Jedne służyły ośmieszaniu, by przynieść ujmę na honorze osoby skazanej w wyniku błahego przestępstwa np. “obyczajności”, inne wspomagały proces pozyskiwania wiedzy od skazanego by potwierdzić lub zaprzeczyć jego winie (sąd Boży), a jeszcze inne by wymierzyć sprawiedliwość na osobie skazanego poprzez publiczną egzekucję.

Na ogólne wrażenie ma też wpływ umiejscowienia Kaciejnory. Znajduje się ona w piwnicy z XV w. głębokiej na 6 metrów, we wnętrzu której zbudowano drewnianą konstrukcję - podciągi oraz antresole. Konstrukcja, detale architektoniczne na każdym kroku zaskakują widza niespotykane nigdzie indziej rozwiązania połączenia drewna, kamienia oraz światła dają moc wrażeń.

Wszystkich żądnych wrażeń serdecznie zapraszamy.

Ta strona korzysta z plików cookie. Przebywając na niej zgadzasz się na ich przyjmowanie. Dowiedz się więcej lub kontynuuj.